Mogłoby się wydawać, że podstawowe działania matematyczne, jakimi są dodawanie i odejmowanie, mamy opanowane do tego stopnia, że nawet nie wiemy kiedy używamy tych działań w życiu codziennym. Tymczasem dodajemy i odejmujemy każdego dnia nawet o tym nie wiedząc. Nawet kiedy mnożymy to w podświadomości i tak coś dodajemy. Kiedy płacimy w sklepie to w myślach odejmujemy po to tylko, żeby wiedzieć , czy kasjer bądź kasjerka dobrze wydali nam resztę. No właśnie, a jakie są zastosowania odejmowania w codziennym życiu? Używamy tego działania matematycznego automatycznie, nawet się nad tym nie zastanawiając. Robimy to automatycznie, bo mamy to tak opanowane, że nawet nie wiemy, kiedy to robimy.
Odejmowanie towarzyszy nam każdego dnia. Najczęściej właśnie wtedy kiedy coś kupujemy. Sprzedawca mówi nam cenę, jaką mamy zapłacić a my dajemy mu pieniądze w większych nominałach i oczekujemy reszty. Od razu w myślach odejmujemy kwotę do zapłaty od nominału, jaki daliśmy sprzedawcy, żeby wiedzieć i móc sprawdzić, czy dobrze wydaje Nam resztę. Ta naturalna umiejętność nabyta, jaką jest odejmowanie pozwala Nam wyprzedzić myślami sprzedawcę, bo zanim mu zapłacimy to już wiemy, jakiej reszty możemy się spodziewać.
Kolejne wykorzystanie odejmowania w życiu codziennym to obliczanie sobie oszczędności, na przykład podczas kupowania towaru w jakiejś promocji. Kiedy oglądamy gazetkę promocyjną z jakiegoś supermarketu to widzimy małą cenę, która była poprzednio, oraz dużą cenę, która jest obecnie. Promocje mają to do siebie, że coś kosztowało więcej, a teraz można kupić to znacznie taniej. Na tym w końcu polega promocja. I tutaj znowu jak znalazł przydaje się odejmowanie. Widzimy cenę, która była i widzimy cenę, która jest teraz w promocji. Szybko dokonujemy obliczenia i od razu wiemy, ile na kupnie tej konkretnej rzeczy możemy zaoszczędzić. Do tego przyda się oczywiście dodawanie, jeśli skorzystamy z oferty i kupimy więcej produktów. Wtedy możemy zsumować sobie ceny przed promocją oraz te z promocji i wykorzystując odejmowanie szybko obliczyć ile zaoszczędzimy na globalnych zakupach.
No cóż, bez matematyki i jej królewskich dziedzin – dzisiejszy świat chyba nie mógłby istnieć. Nie byłoby możliwości funkcjonowania, gdyby ludzie nie potrafili liczyć. Właściwie nic by nie mogło normalnie funkcjonować. Nie było by też wielu innych nauk, a przede wszystkim nie powstały by komputery, bez których dzisiaj nikt już nie wyobraża sobie istnienia. Dodawanie i odejmowanie towarzyszą Nam od wieków. Ludzie znali matematykę już od prehistorii a najbardziej znanymi matematykami starożytnej Grecji byli Archimedes, Tales z Miletu czy Pitagoras. Do tej pory odkryte przez nich prawa i zależności stanowią o podstawie matematyki. Dlatego każdy powinien mieć w małym palcu podstawowe działania matematyczne. Można nie umieć pisać i czytać, ale liczyć po prostu trzeba się w życiu nauczyć. Chociaż oczywiście dobrze jest znać się i na matematyce i na czytaniu z pisaniem bo taki zestaw umiejętności jest dzisiaj absolutnym minimum niezbędnym do funkcjonowania w społeczeństwie.