Omówienie rodzajów serwerów WWW

Tematyka serwerów WWW jest bardzo rozbudowana i osoby oraz firmy, które są zainteresowane korzystaniem z nich mają przed sobą dużo opcji. Postanowiliśmy więc wyjaśnić różnice między kilkoma najpopularniejszymi typami hostingów, aby ułatwić osobom zainteresowanym kupnem jednego z nich dokonanie właściwego wyboru.

Opcją dla najmniej wymagających użytkowników są serwery współdzielone, które niewątpliwie przyciągają atrakcyjną ceną (w okresie promocyjnym jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie, chociaż po jego zakończeniu cena skacze do kilkuset złotych – w dalszym ciągu jednak jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych cenowo opcji). Idealnie nadaje się dla firm, które chcą postawić prostą stronę, jednak raczej nie spełni wymagań bardziej wymagających użytkowników ze względu na fakt, że dostajemy do dyspozycji jedynie wirtualną maszynę, a zasoby fizycznego serwera musimy dzielić z innymi.

Ciekawą opcją dla osób o nieco większych wymaganiach są serwery VPS. W dalszym ciągu dostajemy dostęp jedynie do wirtualnego serwera, który jednak jest przydzielony tylko nam i którym możemy dysponować wedle woli. Wydajnością zdecydowanie przewyższą opcję opisaną powyżej, zaś jeśli chodzi o ceny, wahają się one od kilkuset to kilku tysięcy złotych rocznie. Jest to świetna opcja dla sklepów internetowych, rozbudowanych blogów czy serwerów gier.

Wreszcie rozwiązanie dla najbardziej wymagających, jakim jest serwer dedykowany. Jak wskazuje sama nazwa, jest to serwer fizyczny, który możemy wykorzystywać na wyłączność. To nie tylko dostęp do dużych zasobów, ale i możliwość dowolnej konfiguracji serwera. Jest to doskonała opcja dla firm, które potrzebują obsługiwać rozbudowaną stronę, która każdego dnia odwiedzana jest bardzo dużą ilość użytkowników. Jeśli chodzi o ceny, są one bardzo różnorodne – zaczynają się od kilkuset złotych, natomiast górną granicę ciężko określić. Jednak można założyć na pewno, że skoro już zdecydowaliśmy się na rozwiązanie „z górnej półki”, raczej nie będziemy szczędzić pieniędzy na serwer.

Artykuł powstał przy współpracy z hostinghouse.pl – firmą oferującą szeroki wybór usług hostingowych.

Leave a Comment