Jak szybko rachować w pamięci?

silhouette-936724_1280Na pewno każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę z tego, jak ważną dziedziną jest matematyka. Osoby, które dobrze się w niej orientują mają na co dzień o wiele łatwiej. Nie można zatem bagatelizować wagi tego przedmiotu i należy się do niego sumiennie przykładać. W końcu umiejętność szybkiego liczenia jest naprawdę przydatna. Chyba nie ma nikogo, kto by się z tym stwierdzeniem nie zgodził. Nie każdy jednak wie, że są pewne triki i sztuczki, dzięki którym można naprawdę bardzo szybko liczyć, nawet jeśli wcześniej nie miało się do tego jakiegoś szczególnego talentu. Naprawdę warto przeczytać cały ten artykuł, ponieważ te kilka wskazówek na pewno pozytywnie wpłyną na Waszą umiejętność szybkiego liczenia w głowie. Wiele ludzi myśli, że bez kalkulatora nie jest to w ogóle możliwe. Uważają oni, że tylko dzięki temu urządzeniu to w ogóle ma szansę na powodzenie. Nie można się jednak zawczasu poddawać. Poza tym nie zawsze mamy pod ręką kalkulator, a musimy coś obliczyć, dlatego warto wiedzieć, że taka umiejętność zawsze i wszędzie może nam się bardzo przydać.

Jeśli ktoś ma na przykład policzyć 25 razy 9, to wiele osób w ogóle nie podejmuje się tego wyzwania. Wydaje im się, że to naprawdę trudna rzecz do zrobienia. Wcale tak jednak nie jest. Wystarczy bowiem policzyć 25 razy 10, co chyba dla każdego jest bardzo proste. W końcu trzeba dodać tylko do pierwszej liczby 0. To oczywiście jednak nie wszystko. Potem trzeba od 250 odjąć 25. To działanie wydaje się też naprawdę proste do zrobienia. Ostatecznie powinno każdemu wyjść 225. Jak widać nie było to jakoś szalenie skomplikowane, choć na początku tak się właśnie mogło wydawać. Przy każdym mnożeniu przez 9 można posłużyć się właśnie tą metodą, która bardzo ułatwia cały proces.

Warto też wspomnieć w tym miejscu o mnożeniu przez 9 w zakresie stu … na palcach. Tak, dobrze przeczytaliście. To właśnie dzięki naszym palcom możemy szybko wszystko sobie policzyć. Wystarczy tylko obie dłonie ustawić obok siebie. Palce muszą być wyciągnięte. Jeśli na przykład mnożymy 4 razy 9, to powinniśmy zagiąć czwarty palec lewej ręki. Wtedy przed zagięciem będziemy mieli 3 wyprostowane palce (to są nasze dziesiątki), a po prawej 6 wyprostowanych palców (jedności). Łączny wynik to rzecz jasna 3 razy 10 + 6 razy 1, czyli 36. Jeśli mamy zamiar pomnożyć 7 razy 9, to analogicznie zaginamy siódmy palec licząc od lewej strony (będzie to zatem drugi palec prawej ręki). Wtedy po lewej stronie od zagięcia będziemy mieli 6 wyprostowanych palców (dziesiątki). Natomiast po prawej stronie od zagięcia, będziemy mieli 3 wyprostowane palce (jedności). Jak się łatwo domyślić poprawny wynik to 63.

Przejdźmy do jakiegoś trudniejszego zadania. Jeśli chcemy pomnożyć na przykład 31 razy 25, to powinniśmy na początek pomnożyć 25 razy 3. Dla każdego powinno być to dość proste (75). Potem do wyniku należy dodać jedno zero (wtedy uwzględniamy, że mnożyliśmy przez 30 – wychodzi 750), a na koniec do otrzymanego rezultatu dodajemy 1 razy 25 (końcówka od liczby 31, której jeszcze nie uwzględniliśmy), czyli 25. Finalny wynik to zatem 775.

Leave a Comment