Wiele osób uważa, że większość ludzi ma od samego początku odpowiednie predyspozycje do pewnych zagadnień. Są dzieci, które bardzo szybko uczą się nowych słówek z języka angielskiego i posiadają do tego dużą smykałkę. Nie dziwi, gdy potem – już jako dorosłe osoby – zostają nauczycielami czy tłumaczami. Dużo ludzi jest zdania, że pewne zdolności trzeba po prostu wyssać z mlekiem matki. Czy jednak tak się dzieje w każdej dziedzinie? Weźmy na przykład takiego matematyka. Czy taka osoba rzeczywiście od małego musiała wykazywać swoje zdolności w tym kierunku?
Uważamy, że niekoniecznie. Co prawda są osoby, które kultywują tradycje rodzinne i mają w genach zdolności do tej pięknej dziedziny wiedzy. Oczywiście, takim ludziom jest łatwo przyswajać nowe umiejętności i zagadnienia. Nie oznacza to jednak, że nie można zostać matematykiem, jeśli ktoś wcześniej w rodzinie nie miał takich kwalifikacji. Każdy może zainteresować się tą dziedziną i ją pojąć. Celowo nie piszemy „nauczyć”, ponieważ byłoby to najgorsze, co mogłoby się zdarzyć. Matematyki nie można wkuwać na pamięć, trzeba ją tylko zrozumieć.
Jak można dojść do takiego stanu rzeczy? Trzeba na pewno dobrze znać podstawy, które pozwolą wyrobić pewne schematy myślowe. Potem będzie o wiele łatwiej rozumieć kolejne zagadnienia. Wiele aspektów matematyki to sekwencja kilku kwestii. Jeśli będziecie znali fundamenty, to potem nie będziecie mieli problemów z rozwiązywaniem nawet trudnych zadań matematycznych.
Poza lekcjami, warto się też na co dzień interesować tą dziedziną. Nie jest o to trudno, ponieważ matematyka – a nie każdy przedmiot może się tym pochwalić – jest praktycznie cały czas obecna w naszym życiu. Oprócz tego, warto rozwiązywać jak najwięcej zadań matematycznych, które nie tylko rozwijają umysł, ale pomagają jeszcze lepiej zrozumieć tę branżę. Jeśli czujecie pasję do matematyki, to na pewno możecie iść w tym kierunku. Motywacja i zainteresowanie danym tematem są w końcu najważniejsze.