Cała matematyka w arkuszu kalkulacyjnym

W dobie komputerów, tabletów i komputerowych programów nauka już nie jest taka sama jak kiedyś, kiedy tego wszystkiego po prostu nie było. Niespełna dwadzieścia lat temu trzeba się było wszystkiego uczyć z książek i zeszytów licząc poniekąd tylko na wiedzę przekazywaną przez nauczycieli. Dzisiaj wystarczy mieć komputer z dostępem do sieci, żeby całą wiedzę mieć w zasięgu swoich dłoni. Świat idzie z postępem i zmienia się w sposób, którego już się nie da w żaden sposób zatrzymać. Ale najważniejsze jest to, że każdy może dzisiaj wybierać. Wybierać, czy woli uczyć się matematyki czy skorzystać z pomocy w postaci arkusza kalkulacyjnego. Chociaż nie wystarczy potrafić obsługiwać arkusze kalkulacyjne, żeby móc wszystko obliczyć. Trzeba najpierw poznać matematyczne prawa, reguły i funkcje, żeby potem móc skorzystać w pomocy komputerowego programu udostępniającego arkusze kalkulacyjne do gotowych obliczeń. W tym przypadku akurat wiedza idzie w parze z nowoczesnością, ale pod jednym warunkiem. Takim, że my sami chcemy te arkusze sobie tworzyć. Jeśli dostajemy gotowe arkusze obliczeniowe a nasze zadanie ogranicza się jedynie do wpisywania konkretnych liczb w ich formuły to na pewno nie będzie to żadna nauka. Wpisywać liczby może każdy, kto je oczywiście zna.
Warto zwrócić jednak uwagę, że programy biurowe oferujące arkusze kalkulacyjne to naprawdę wyższa matematyka dostępna w jednym miejscu. Znajdziemy tam wszystko, co tylko związane jest z obliczeniami. Tabele, formuły, dosłownie wszystko, co tylko sobie można wymarzyć pod względem matematycznym, znajduje się właśnie w arkuszach kalkulacyjnych. I prawdę mówiąc, żeby samemu stworzyć cokolwiek w arkuszu kalkulacyjnym to naprawdę trzeba się na matematyce bardzo dobrze znać. Funkcje, jakie dostępne są w arkuszach kalkulacyjnych, potrafią zaskoczyć nie jednego, kto mogłoby się wydawać matematykę bardzo dobrze zna. Można z całą pewnością napisać, że w arkuszach kalkulacyjnych dzisiaj dostępna jest dosłownie cała matematyka, wszystko co nauka w tej dziedzinie wymyśliła i stworzyła.
Oczywiście trzeba jasno powiedzieć, że bez matematyki nie byłoby arkuszy kalkulacyjnych. Nowoczesne komputery mają jednak takie moce obliczeniowe, które przyśpieszają wykonywanie obliczeń do niewiarygodnego poziomu mikrosekund. Bo tyle zajmuje wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych obliczeń arkuszowi kalkulacyjnemu. I co więcej, warto napisać, że wszystko to jednemu człowiekowi zajmowało by długie godziny jeśli nie nawet tygodnie. Zatem arkusze kalkulacyjne to niezwykła oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ oszczędzamy długie godziny, które musielibyśmy spędzić pochłonięci w obliczeniach. Tworząc arkusz kalkulacyjny wyliczający matematykę, która nas interesuje, musimy na to poświęcić kilka godzin. Ale potem wystarczy właśnie tylko podstawiać dane i problem obliczeń rozwiązuje się sam. Kilka godzin tworzenia arkusza zastępuje kilka dni wykonywania obliczeń. Bo najbardziej skomplikowane nawet obliczenia, dzięki dobrze zaprogramowanemu arkuszowi kalkulacyjnemu, możemy wykonywać w kilka sekund.

Leave a Comment