Korepetycje matematyczne to świetny biznes

Wprowadzone zmiany w naszym szkolnictwie, a właściwie wprowadzenie obowiązku zdawania matematyki na egzaminie dojrzałości, stały się motorem napędzającym pewien biznes. Otóż bardzo popularne stały się prywatne lekcje – korepetycje matematyczne.

Maturzyści na gwałt szukają osób, które przygotują ich do tego najważniejszego egzaminu w życiu. Kilka razy w tygodniu nawet uczęszczają na dodatkowe lekcje z matematyki.

Ale czy korepetycje matematyczne są receptą na pomyślnie zdany egzamin? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W pewnym sensie dzięki nim uczniowie ćwiczą i rozwiązują zadania, jeśli coś jest dla nich niezrozumiałe, to prowadzący korepetycje matematyczne wytłumaczy, wyjaśni i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Jednak uczęszczanie na korepetycje matematycznie nie daje stu procentowej gwarancji sukcesu na maturze. Wiele zależy też od wiedzy, jaką posiada dany uczeń i jaką opanował przez te kilkanaście lat nauki matematyki w szkole lub podczas samodzielnej pracy dodatkowej w domu.

Z obowiązkowej matury z matematyki nie są zadowoleni uczniowie, jednak nauczyciele tego przedmiotu zacierają ręce, bo dla nich to możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Czasem nawet dzięki temu, że udzielają korepetycje matematyczne otrzymują wynagrodzenie przewyższające to, które wynika z ich stosunku pracy – pracy na etacie w szkole.

Osoby, których interesują korepetycje matematyczne szukają ogłoszeń w Internecie, w prasie lub od znajomych. Najlepiej jeśli nawiążą współpracę z osobami poleconymi i sprawdzonymi przez innych. Gorzej jednak jeśli wybiorą osobę zupełnie nieznaną. Nie jest dobrym pomysłem wybór studenta, który zwykle za udzielane lekcje pobiera mniej pieniędzy aniżeli doświadczony nauczyciel czy wykładowca akademicki.

Kwota jest co prawda niższa, ale zapewne jego wiedza i umiejętności przekazywania wiedzy także. Jeśli więc uczniowie decydują się na korepetycje matematyczne powinni szczególnie zwracać uwagę na wieloletnie doświadczenie prowadzącego oraz jego umiejętności odpowiedniego przekazywania wiedzy.

Warto jednak zaznaczyć, że korepetycje nie są pobierane tylko przez maturzystów. Coraz częściej takie prywatne lekcje pobierają również uczniowie gimnazjów, a nawet szkoły podstawowej. Można powiedzieć, że dziś korepetycje to po prostu rzecz normalna i niemalże każdy uczeń z jakiegoś przedmiotu je pobiera.

Przyznać trzeba jednak, że nauczyciele mogą na udzielaniu korepetycji naprawdę dobrze zarobić. Mając kilku uczniów, od których pobierają ok. 30zł za godzinę lekcyjną bądź w lepszym wypadku godzinę zegarową, w tygodniu mogą zarobić nawet 200 – 300zł dodatkowych pieniędzy. Mnożąc to razy cztery tygodnie, osiągają całkiem sporą sumę sięgającą ok tysiąca złotych.

Nauczyciele więc nie powinni narzekać na swoją sytuację, na wynagrodzenie. Bo każdy mówi tylko o wynagrodzeniu wynikającym ze stosunku pracy, ale nikt nie wspomni o dodatkowym dochodzi, który otrzymują „za plecami” a na dodatek się z niego nie rozliczają. Przykre ale prawdziwe – taka nasza polska rzeczywistość.

Comments are closed.