Matematyka to dziedzina znana od czasów starożytnych, a może i jeszcze wcześniejszych. Najstarsze zapiski matematyczne znaleziono w dawnym Egipcie, a także w Babilonii. Od tych czasów była i jest rozwijana aż po dziś dzień. I nie ma się czemu dziwić.
Główne zastosowanie matematyki to obliczenia. Obliczamy ile przyjdzie nam zapłacić w sklepie tej miłej pani stojącej za ladą, obliczamy nasze rachunki, ale to tylko podstawowy przykład. Niewątpliwie matematyka była stosowana przez kupców, bankierów, przemysłowców i naukowców. Można więc przyjąć, że matematyka ma zastosowanie zarówno w codziennej ekonomii, w ekonomii, którą się zajmują przedsiębiorcy, a nawet ministrowie finansów, jak również w rozmaitych dziedzinach nauk.
Matematyka i fizyka, a nawet astronomia istnieją w ścisłym związku. Istnieje również ścisły związek matematyki z ekonomią. Mówiąc o ekonomii mamy tutaj na myśli zarówno ekonomię, którą zajmują się naukowcy, jak również tą bardziej codzienną. Wróćmy jednak do fizyki i astronomii. Rozmiary i odległości ciał niebieskich, oddziaływania grawitacyjne, jaka jest siła czarnej dziury i w jakiej odległości mamy się znajdować, aby nas ona nie pochłonęła – do tego wszystkiego jest nam potrzebna matematyka. Istnieją również modele matematyczne opisujące wszechświat, jak również nasz świat. Niektóre z nich mają znaczenie czysto teoretyczne. Lecz czy z czasem nie mogą stać się one praktyką?
Powstała nawet dziedzina wiedzy zwana fizyką matematyczną. Jest to swoista synteza matematyki z fizyką teoretyczną. Tutaj rozmaite teorie i zjawiska fizyczne dostają swój opis matematyczny. Fizyka matematyczna zajmuje się również rozwijaniem tych działów matematyki, które wykorzystywane są do opisywania zjawisk fizycznych. Pozwala ona również tworzyć nowe struktury matematyczne. Te struktury mogą z czasem znaleźć zastosowanie w fizyce teoretycznej.
Matematyka znajduje również zastosowanie w naukach humanistycznych. Z początku może to dziwić, ale i tam jest potrzebna ścisłość. A niekiedy również i tam zachodzi potrzeba dokonania wielu obliczeń. Poza tym jeżeli chcemy wykazać, udowodnić jakieś zjawisko to często stosujemy tutaj metodę ilościową. Polega to na tym, że liczymy częstotliwość występowania jakiegoś zjawiska. Z biegiem dziejów postał nawet dział językoznawstwa zwany lingwistyką matematyczną. W tym dziale badanie języków odbywa się za pomocą metod matematycznych. Dzieli się go na dwa kierunki – analityczny i syntetyczny. I każdy ma swoje zastosowanie. Ale dość już o naukowym zastosowaniu matematyki.
Matematyka ma również zastosowanie w życiu codziennym. Stosujemy ją choćby w sklepie, i to zarówno my, jak również ci, którzy nas obsługują. A nawet ci, którzy ustalają ceny. Ile przyjdzie nam zapłacić za zakup tylu, a tylu artykułów takiej, a nie innej jakości. Dużo, mało, jeszcze więcej? A konkretna kwota? A jak to wpłynie na nasz budżet miesięczny? Czy go udźwignie? Są również takie prace, w których będziemy mogli wyliczyć sobie ile zarobimy przez miesiąc. Nie zawsze jest to możliwe, ale czasem jest. Za pomocą matematyki możemy również obliczyć ratę za samochód, mieszkanie, odtwarzacz CD/DVD, komputer oraz wiele innych rzeczy. Matematyka to cenna dziedzina, dzięki której wiele stanie się możliwe.
Jak więc widać matematyka to ważna nauka, która przenika wszystkie dziedziny albo przynajmniej prawie wszystkie. Stosuje się ją nawet w naukach przyrodniczych, a wydawać by się mogło, że natura nie poddaje się zjawiskom matematycznym. Fizyka i matematyka to również przyroda. W końcu wszechświat poddany jest prawom fizycznym i matematycznym, a może to te prawa są tylko próbą opisania doskonałości wszechświata.