Miara szybkości przemieszczania się

Ruch to nieodłączny element występujące w przyrodzie. My w ciągu dnia wykonujemy sporo różnych ruchów. Nawet jeśli cały dzień siedzimy w domu. Poza domem ruch występuje bardzo często. Widzimy go na okrągło na ulicach. Inni ludzie się poruszają, samochody, drzewa, z rzadka zwierzęta i różne przedmioty. Ruch odbywa się z różną prędkością. I właśnie tu pojawiają się pytania. Co to jest i jak obliczyć prędkość.

Prędkość to jest wielkość fizyczna, która informuje nas o tym, jaką drogę przebył określony obiekt w ciągu określonego czasu. W układzie SI jednostką miary prędkości jest metr na sekundę. Wyróżnić można różne rodzaje prędkości. Na przykład prędkość w ruchu prostoliniowym. W tym ruchu szybkość, z jaką przemieszcza się ciało wzrasta o stałą wartość w jakiś odstępach czasu. Czyli na przykład po upływie dwóch sekund wzrasta ona o 10 m. Pojawia się tutaj pytanie jak obliczyć prędkość w tym ruchu. Wzór na obliczenie prędkości w tym ruchu to a = V/t. Przy czym V to zmiana prędkości. Natomiast t – to czas. Czas w jakim nastąpiła zmiana prędkości.

Prędkość może być różnie postrzegana. A jej obliczanie może mieć zastosowanie w różnych przypadkach. Typowy przypadek to obliczanie prędkości średniej. Wyobraźmy sobie kogoś – biegacza, kto biegnie na 100 m. Wiemy, że dystans przebył w ciągu – powiedzmy 10 sekund. A zatem jak obliczyć prędkość, którą on przebył. Tutaj to akurat dystans przez czas. I tutaj sprawa jest prosta, będzie to 10 metrów na sekundę.

Wiemy już jak obliczać prędkość w ruchu jednostajnym prostoliniowym, i wiemy jak obliczać prędkość średnią. Te dwie wielkości będą nam potrzebna do obliczanie prędkości z jaką poruszają się ciała w świecie realnym. Będziemy wiedzieli jak obliczyć prędkość z jaką porusza się samochód jadący w takie, a nie inne miejsce. Będziemy mogli obliczyć ile średnio czasu nam zajmie dotarcie w jakieś określone miejsce. Wiedząc jak obliczyć prędkość z jaką poruszają się ciała, będziemy mogli wyliczyć inne wartości. Będziemy mogli wyliczyć trasę jaką przebędzie samochód poruszający się z określoną prędkością przez powiedzmy dwie godziny.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Znajomy jechał samochodem w góry. W ciągu pierwszej godziny jechał z prędkością 15 km/h. W ciągu drugiej godziny jechał już tylko z prędkością 5 km/h. Jaka więc jest jego średnia prędkość. Cóż, średnia prędkość z jaką jechał to było 10 km/h. Ale jak obliczyć prędkość średnią z jaką on jechał. Mamy dwa czasy – godzina pierwsza i druga. W obu przypadkach była to jedna godzina. I dwie prędkości – 15 km/h oraz 5 km/h. Sumujemy kilometry i dzielimy przez sumę godzin. Czyli 20 km dzielimy przez 2 godziny. I tak otrzymujemy 10 kilometrów w ciągu godziny. Podobnie można obliczyć średnią prędkość, jeśli ktoś w jedną stronę jechał z jedną prędkością, a z powrotem w drugą.

Wiedza jak obliczyć prędkość jest wiedzą przydatną. Nie tylko w szkole. Ona może się nam również przydać w życiu codziennym. Będziemy mogli dzięki tej wiedzy zaplanować trasę, a nawet wycieczkę.

Comments are closed.