Matematyka – dobrodziejstwo czy zmora

calculator-983900_1280Matematyka to ważna nauka, która przenika niemal wszystkie, jeśli nie wszystkie sfery życia. Jej atutem jest to, że zakłada porządek, organizację, ścisłość i pewne zależności. Zbiór matematyczny to zbiór logiczny i uporządkowany, a więc nauka matematyki to może być coś więcej, niż tylko nauka liczenia. Ale na pierwsze miejsce wysuwa się aspekt arytmetyczny czyli umiejętność liczenia. Stąd też matematyka nauczana jest w szkołach.

Czy tego chcemy czy nie matematyka jest przedmiotem obowiązkowym w szkołach. Można by tu dyskutować nad jej sensem lub brakiem. Matematyka to generalnie jedna z podstawowych nauk, a to oznacza, że jest ona ważna i potrzebna. Dodać należy, że jeżeli chcemy zagłębiać się w odmęty fizyki, chemii i czegoś bardziej złożonego to bez matematyki ani rusz. Ale skupmy się na samej umiejętności liczenia. Dodawania, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. To są podstawowe zadania matematyczne. Co więcej mają one zastosowanie w życiu codziennym, tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Poczynając od tego czy nam starczy na lizaki, cukierki, ile to jest 1 kg, a ile 100 g itd. Na późniejszych etapach życia matematyka pozwoli nam policzyć czy stać nas będzie opłacić miesięczną ratę za samochód, telefon, ile nas będą kosztować rachunki i opłaty itp. A przede wszystkim pozwoli nam ona spiąć nasz budżet. Jak wiadomo zarobki powinny być wyższe od wydatków. Tego wyjaśniać nie trzeba.

Matematyka, choć niewątpliwie potrzebna, jest jednak dziedziną trudną i wiele osób ma z nią trudności. Kiedyś matura była obowiązkowym przedmiotem na maturze, później tego zaniechano, ale to się zmieniło. Matematyka jest na powrót obowiązkowym przedmiotem na maturze. Oznacza to, że uczniowie muszą sobie z nią radzić. A nie każdy ma zdolności matematyczne. Co więcej często się zdarza, że dla kogoś matematyka to istny koszmar. Są uczniowie, którzy zwyczajnie nie pojmują matematyki. I ich nie należy za to karać. Ale nic straconego. Są tacy, którzy pomogą nam w nauce matematyki. Gorzej, że odpłatnie, ale oni w końcu wykonują jakąś pracę. Cierpliwszym proponujemy inne rozwiązanie. W internecie jest teraz sporo ciekawych opracowań dotyczących różnych dziedzin. Znajdziemy tam wiele porad dotyczących matematyki ujętych na różne sposoby. Ale czasem jednak będziemy musieli udać się do kogoś, kto nam pomoże z matematyką.

Czy przywrócenie matematyki do roli obowiązkowego przedmiotu na maturę to był dobry pomysł? Z jednej strony zmusza to licealistów do tego, aby posiedli oni pewien obowiązkowy zakres wiedzy. Ale jeżeli ktoś wybiera się na studia humanistyczne to matematyka nie jest mu aż tak bardzo potrzebna. Co prawda nawet w naukach humanistycznych wykorzystuje się elementy nauki, ale są to jednak tylko elementy. Humaniście niekoniecznie są potrzebne wzory trygonometryczne, całki, różniczki, wzory skróconego mnożenia itd. Niestety, jeżeli chodzimy do szkoły to musimy podporządkować się programowi. Tak jest od dziesięcioleci i wszyscy to przerabialiśmy z pokolenia na pokolenie. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Szkołę kiedyś ukończymy, a uporanie się z matematyką może na zaprocentować. Uporamy się z czymś niełatwym co niekoniecznie sprawia nam przyjemność, a w życiu często mamy takie zadania i w dodatku przerobimy już pewne trudne zagadnienia. Jeżeli zdarzy nam się kiedyś do nich wrócić to będziemy mieli prościej.

Leave a Comment