Różne figury i ich objętość

mathematics-1233895_1280Jednym z podstawowych działów matematyki jest geometria. Jest to ciekawa dziedzina, która posiada również niemałe zastosowanie praktyczne. Dzięki geometrii, a raczej wzorom i działaniom, które w tym dziale są zawarte możemy obliczyć pole i powierzchnię dowolnych figur geometrycznych. A więc również naszego ogrodu, pokoju, kuchni itd. Czy będziemy mogli pozwolić sobie na to, aby do naszej kuchni wstawić nową szafę? A czy nasza łazienka pomieści nową wannę, półkę, pralkę itd.? Musimy to jakoś wyliczyć.

W świecie realnym występują zarówno figury płaskie, jak również geometryczne. Przykładem tutaj może być kwadrat i jego trójwymiarowy odpowiednik, czyli sześcian. Kwadrat to płaska powierzchnia mająca wszystkie boki równe. Obwód kwadratu to po prostu jeden bok pomnożony cztery razy. A pole tej figury to jeden bok do potęgi drugiej. Również przekątne są sobie równe. I w dodatku prostopadłe. Przekątna kwadratu to długość jednego z boków razy pierwiastek z dwóch. Sześcian to jakby trójwymiarowa odmiana kwadratu. W istocie – składa się on z sześciu kwadratów tworzących jego boki. Ogólnie sześcian jest podobny do kwadratu. Boki sześcianu również są sobie równe, tylko że jest ich dwanaście zamiast czterech. Przekątne również mają jednakową długość. Przekątna sześcianu to bok do kwadratu razy sześć.

A co zrobimy z kulą – ta bryła często występuje w realnym świecie. Kulą opisuje kilka wielkości. Ma ona swój promień, ma ona swoją średnicę. Posiada ona również swoją powierzchnię. Średnica kuli równa jest podwojonej długości jej promienia. A jeśli chcemy obliczyć powierzchnię to musimy pomnożyć liczbę pi przez promień do kwadratu, a całość razy cztery. I tak oto obliczymy wymiary kuli.

Tego rodzaju figur jest więcej, zarówno tych płaskich, jak również tych trójwymiarowych. Istnieją również figury bardziej złożony. Dzięki tym gotowym wzorom możemy wyliczać różne pola powierzchni, obwody i inne wielkości.

Ale matematyka pozwala obliczyć nie tylko pola i powierzchni brył i figur. Mamy już przestrzeń, a co z czasem? Wszakże czas i przestrzeń są ze sobą związane. Wiemy, że godzina to sześćdziesiąt minut. A sekund? Skoro jedna minuta to sześćdziesiąt sekund, a jednak godzina to sześćdziesiąt minut to te sześćdziesiąt razy sześćdziesiąt daje razem trzy tysiące sześćset sekund. No dobrze, a co z dniami? Doba to dwadzieścia cztery godziny. Więc trzy doby to siedemdziesiąt dwie godziny. W ten sposób możemy wyliczyć większe wartości.

A może bardziej przybliżymy do siebie czas i przestrzeń? Liczba kilometrów na godzinę albo metrów na sekundę. Jeden kilometr na godzinę to inaczej 0,28 metra na sekundę. Jest to również 0,62 mil na godzinę. Mile na godzinę czyli mph to jednostka anglo-amerykańska. W Polsce używamy kilometrów na godzinę, ale czasem potrzebujemy coś przeliczyć.

Powyższe zestawienia pokazują zastosowanie matematyki. Choć warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że jest to tylko część zastosowań matematyki, ich jest znacznie więcej. Za pomocą matematyki obliczymy czas, prędkość, wielkości przestrzenne, ciężar oraz wiele innych wartości. Możemy wyliczyć wydatki. Musimy tylko wiedzieć jak.

Podstawowe działania matematyczne zna każdy z nas. Kalkulatory obecnie są powszechne. Nawet jeżeli nie mamy kalkulatora jako takiego to w naszym telefonie komórkowym z pewnością będziemy taki posiadali. A jeżeli nie mamy pod ręką telefony, a siedzimy przed komputerem, który ma dostęp do internetu to również sobie poradzimy. Matematyka rozwija się od zarania dziejów. I przyczynia się ona do dalszego postępu w nauce i ludzkości. Matematyka jest ściśle powiązana z fizyką, astronomią, ekonomią, informatyką oraz innymi naukami. W biologii, chemii i medycynie również znajdziemy elementy matematyki.

Leave a Comment