Matematyka to ta dziedzina, która od zarania dziejów towarzyszy ludzkości pozwalając jej wyliczyć różne wartości. Ale my żyjąc w naszym kręgu kulturowym znamy pewną określoną matematykę, tą, z której osobiście korzystamy. Wprawdzie pewne zasady są niezmienne, ale jednak sposoby wykonywania działań, a także zapisu liczb zmieniały się na przestrzeni dziejów. I w zależności od kultury niekiedy przebierały różną postać.
Imperium rzymskie to była niesamowita cywilizacja. Ona przodowała nad innymi. Oni wznosili wspaniałe akwedukty, kamienice, koloseum oraz inne monumentalne konstrukcje. Mieli oni system nazywany republiką. Znali również matematykę, ale ich system liczb różnił się od naszego. Ponieważ czasem cyfry rzymskie są wykorzystywane do zapisu różnych wartości, jak np. stulecie warto przyswoić je sobie.
I tak cyfrę 1 oznaczamy rzymskim I. Zgodnie z tą logiką 2 to będzie II, a 3 to b III. Cyfra 5 to V. Dziesięć to X, pięćdziesiąt to L, sto to C, pięćset to D, a tysiąc to M. No dobrze, a jeżeli będziemy chcieli zapisać 4 albo 90? Tutaj stosujemy odejmowanie, które wygląda tak: 4 to IV, a 90 to XC. A na przykład 34? To będzie XXXIV. Trzy X czyli dziesiątki i IV czyli 4. Tak to w skrócie wygląda.
Urządzeniem, które wyręcza nas w wykonywaniu obliczeń jest kalkulator. Ale proste kalkulatory, które znajdują się również w naszych telefonach komórkowych posiadają proste funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia. A czasem musimy wyliczyć coś więcej, na przykład pole figury czy objętość kuli. Wpiszemy w Google kalkulator objętości walca lub innych figur i otrzymamy interesujące nas zakładki. Tym sposobem znajdziemy również kalkulatory, które pozwolą nam przeliczyć kilometry na godzinę na mile na godzinę albo metry na sekundę. Obliczymy również procenty, ułamki, odcinki oraz wiele innych wartości. Niekiedy obliczymy również funkcje trygonometryczne.
Przy odrobinie czasu, cierpliwości i dostępie do internetu żadne zadanie z matematyki nie powinno być dla nas większym zaskoczeniem.