Warto uczyć „matmy” nawet najmłodszych.

Matematyka to jeden z najfajniejszych przedmiotów do nauki, jaki można sobie wymarzyć. W końcu to właśnie na matematyce opiera się mnóstwo innych dziedzin nauk oraz dziedzin życia. Nie byłoby dzisiaj komputerów i nie byłoby dzisiaj handlu, gdyby nie matematyka. Gdyby ludzkość nie nauczyła się liczyć to pewnie dzisiejszy świat nie mógłby w ogóle istnieć. Dlatego warto, ale to naprawdę warto uczyć się matematyki od najmłodszych lat. Słowa kierujemy oczywiście do rodziców, żeby swoje pociechy już od dziecka uczyć właśnie matematyki. Dlaczego jest to tak ważne? Dlaczego umiejętność liczenia przydaje się bardziej od umiejętności pisania? To proste. Dzisiaj świat opiera się na pieniądzach, a żeby móc je policzyć to trzeba umieć właśnie matematykę.

Dzisiaj matematyka dla dzieci pojawia się już w przedszkolach. Tak, to nie żart. Wiele przedszkoli oferuje właśnie zajęcia dla najmłodszych z elementami matematyki i języka polskiego. Wiadomo, że matematyka dla dzieci w przedszkolach polega głównie na nauce poprzez zabawę. Ale to jest właśnie najlepszy kierunek z możliwych. Udowodniono naukowo, że dzieci w wieku do lat 6ciu najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Zatem liczenie maskotek w przedszkolu, dodawanie klocków czy odejmowanie części ciasta czy tortu to najlepsze i najbardziej efektywne metody nauczania dzieci liczenia. A przecież liczyć trzeba umieć.

Również rodzice powinni dopilnować tego, aby matematyka dla dzieci znalazła się w ofercie przedszkola do którego posyła się dziecko. Rozwój psychofizyczny dziecka bardzo często zależy od tego, czego będzie się je uczyć w przedszkolu. Dzieci mają zazwyczaj niespożyte siły i energie. Dlaczego więc nie spożytkować ich właśnie na naukę poprzez zabawę. Zabawa w dodawanie czy odejmowanie też potrafi być dla dzieci ciekawa, jeśli oczywiście opiekun odpowiednio taką zabawę poprowadzi. Wiadomo przecież, że matematyka dla dzieci w przedszkolu nie będzie obejmowała mnożenia czy dzielenia, ale kompletnych podstaw takich jak dodawanie.

Najmłodsze dzieci powinny poznawać podstawy matematyki już w przedszkolu, ale oczywiście największą pracę z dzieckiem w tym zakresie trzeba wykonać, kiedy dziecko pójdzie już do szkoły podstawowej. W nauczaniu zintegrowanym, które obejmuje kilka podstawowych dziedzin nauki, matematyka dla dzieci jest jedną z najważniejszych. Niestety, ale sama nauka dziecka w szkole może na tym etapie rozwoju nie wystarczyć do opanowania podstaw tej dziedziny nauki. Dlatego zazwyczaj jest tak, że matematyka dla dzieci zaczyna się dopiero, kiedy dziecko wróci ze szkoły do domu.

Rodzice zawsze muszą być uzupełnieniem nauki w szkole, ponieważ nie zawsze dzieci dają radę z opanowaniem wszystkiego co przedstawia w szkole pani nauczycielka. Zatem, kiedy dziecko wraca ze szkoły warto zachęcić go do poświęcenia tej dodatkowej godzinki na opracowanie tych zagadnień, które nauczyciel poruszał w szkole. Jeśli chodzi o matematykę to jest to przedmiot, który trzeba dobrze zrozumieć, więc nie da się tego nauczyć na pamięć. Trzeba więc każdego dnia dopytywać dziecka, czy wszystko to co było danego dnia w szkole jest dla niego zrozumiałe. Jeśli nie, to znajdźmy swój sposób na to, żeby dziecko zrozumiało czym jest mnożenie czy dzielenia, a czym dodawanie czy odejmowanie.

Comments are closed.