Liczenie na maturze

Od pewnego czasu matura na matematyce jest przedmiotem obowiązkowym. O ile poziom podstawowy jest relatywnie prosty, choć wielu uczniów może powiedzieć co innego, o tyle poziom rozszerzony dla niektórych uczniów może być prawdziwym koszmarem. Zadania maturalne z matematyki mogą stanowić trudność i to nie małą.

Ale co zrobić, aby zadania maturalne z matematyki nie stały się koszmarem. Aby można było spać spokojnie, a matura była miłym wspomnieniem. Przede wszystkim można się im przyjrzeń. Zadania maturalne z matematyki można są do obejrzenia w wielu miejscach. Albo przykładowe zadania, które mogą, choć nie muszą pojawić się na maturze. Nawet na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można obejrzeć typowe zadania maturalne z matematyki. Umożliwi to poznanie zagadnień i lepsze przygotowanie się do matury z tego przedmiotu. Rozwiązanie polecane szczególnie osobom nie mającym predyspozycji w kierunku matematyki.

Raz na jakiś czas pokazywane są w internecie zadania maturalne z matematyki. Są to zadania, które wystąpiły na egzaminie maturalnym w roku bieżącym. I co więcej – są podawane rozwiązania do nich. Może to trochę ułatwić przygotowanie się do matury z matematyki. Matura z matematyki wprawdzie stresuje trochę uczniów, ale jednak jest ona do zdania. Jednak większość osób zdaje maturę.

Co więcej na niektórych stronach internetowych można znaleźć zadania maturalne z matematyki, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Dotyczy to zarówno zestawu podstawowego, jak również zestawu rozszerzonego. To również pozwoli się w jakiś sposób ukierunkować.

Matematyka na maturze to dla jednych błogosławieństwo, a dla drugich przekleństwo. Jeżeli kogoś interesuje matematyka lub fizyka i chce studiować te kierunki, to zdawanie matury z tego przedmiotu jest wskazane. Podobnie rzecz się ma z kierunkami technicznymi. Jeżeli kogoś one interesują i chce studiować na jednym z nich, to i tak musi mieć zaawansowaną wiedzę z matematyki i tak.

Jakiś czas temu dane nam było usłyszeć o skandalu – zadania maturalne z matematyki wyciekły. Bardzo niedobre zjawisko. Fakt, stanowiło to na pewno ułatwienie dla sporej grupy maturzystów. Na pewno stres związany z maturą zniknął. Ale w skali kraju jest to zjawisko wielce negatywne, które w ogóle nie powinno mieć miejsca. Jeżeli takie zjawiska będą się częściej powtarzać to pojawia się pytanie, czy nie trzeba będzie całkowicie zmienić formy przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Uczynienie z matematyki przedmiotu obowiązkowego na maturze pociągnęło za sobą konieczność wprowadzenia wielu zmian. Trzeba było zmienić podstawę programową tak, aby uczniowie byli przygotowani do tejże matury. To jest zrozumiałe.

Zadania maturalne z matematyki na poziomie rozszerzonym sprawdzały też rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność korzystania z wiedzy matematycznej. Czy to dobrze czy źle. Jest to na pewno plus. Ponieważ uczy to praktycznego wykorzystania wiedzy z matematyki. Pokazuje, że matematyka jest przedmiotem, który może być przydatny w życiu.

Comments are closed.