Liczenie – umiejętność, na której opiera się cały świat

Jeśli jest jakaś umiejętność, o której można napisać, że cały świat pod każdym względem się na niej opiera, to jest to tylko jedna jedyna umiejętność. Mowa oczywiście o liczeniu, a ogólniej nawet to o matematyce. Bo przecież liczenie jest tożsame z tym, czym jest matematyka. Pierwsze umiejętności liczenia powstały już od początku ludzkości, bo właściwie pierwsze matematyczne obliczenia prowadzili plemienni myśliwi oraz wodzowie. Natomiast, pierwsze prace naukowe z dziedziny matematyki powstały około dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Natomiast, to jak wyglądała historia matematyki jest teraz najmniej istotne, chociaż większość tego, co dzisiaj widzimy powstało właśnie dzięki matematyce. Dzisiaj na liczeniu, na wszelkiego rodzaju obliczeniach i na matematyce opiera się cały świat, ponieważ wszystko dzisiaj zależy od liczb. Przykłady można mnożyć do potęgi. Począwszy od tego, że na liczeniu opiera się dzisiaj poprawne funkcjonowanie ludzi w ciągu dnia a kończąc na tym, że odmierzanie czasu też polega na liczeniu.
Sklepy, banki, fabryki, punkty usługowe czy stacje benzynowe – funkcjonowanie tych miejsc nie byłoby możliwe, gdyby nie liczenie. Gdyby nie matematyczne wzory i obliczenia nie można by wybudować dzisiaj domu, drogi czy mostu a nawet nie powstały by samochody czy telewizory albo radio. Dzisiaj wszystkie zakłady produkcyjne pracują dzięki obliczeniom, chociażby dlatego, że pracą tych zakładów w większości sterują komputery, a ich działanie polega właśnie na obliczeniach. Można z ręką na sercu napisać, że to właśnie liczenie dzisiaj determinuje każdą naukę związaną z funkcjonowaniem dzisiejszego życia ludzkiego. Loty w kosmos, superszybkie samochody a nawet strony internetowe – tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie matematyka i gdyby nie liczby. I właśnie te liczby dzisiaj sprawiają, że z każdym dniem możemy osiągać jeszcze więcej i odkrywać kolejne dziedziny życia, które można unowocześnić i udoskonalić.
Matematyki i obliczeń w szkołach już od najmłodszych lat uczy się wszystkie dzieci. Jednakże taka matematyka praktyczna i użyteczna wykładana jest dopiero na uczelni wyższej, kiedy już zdecydujemy się na kierunek nauki i rozwoju. Praktycznie wszystkie kierunki techniczne czy inżynieryjne opierają się na obliczeniach. Każdy kierunek studiów na politechnice przeznaczony jest dla tych, którzy ze zrozumieniem matematyki nie mają najmniejszych problemów. Co więcej, na obliczeniach opierają się też nauki, które o jakikolwiek związek z matematyką trudno nawet podejrzewać. Ale już w starożytnej Grecji czy starożytnych krajach arabskich liczenie i obliczenia były podstawą funkcjonowania ówczesnych społeczności. Służyły one przede wszystkim wymianom handlowym, dzięki którym ówczesne społeczeństwa mogły się rozwijać i ewaluować. Zatem wszystko co wiąże się z matematyką i liczeniem nie tylko ma wpływ na cały dzisiejszy świat, ale również miało wpływ na jego powstawanie i rozwój.

Leave a Comment