Matematyka ciut bardziej złożona

geometry-1044090_1280Matematyka, nazywana niekiedy królową nauk, ma wiele zastosowań. Dzieci i młodzież mają z nią styczność w szkole. Ale matematyka znajduje również zastosowanie w życiu. Czy na pewno? Cóż, prawda jest taka, że tylko wycinek matematyki znajduje zastosowanie w życiu codziennym. Podstawowe operacje w postaci dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia stosujemy dosyć często. One przydają nam się w codziennym życiu. Ale są bardziej złożone zagadnienia, które również mogą nam się przydać.

Jednym z działów matematyki jest geometria. Ten dział może mieć zastosowanie w praktyce, w życiu codziennym. Znając wzór na obliczenie pola kwadratu czy prostokąta możemy obliczyć pole naszego pokoju, całego piętra, działki, ogrodu itd. W przypadku kwadratu sprawa jest prosta ponieważ ma on cztery boki równe. A więc jego pole to bok do potęgi drugiej. I wychodzi pole w m². W przypadku prostokąta sprawa jest bardziej skomplikowana ponieważ boki różnią się długością. Dwa boki mogą mieć długość 4 m, a dwa kolejne 7 m. W tym przypadku mnożymy 4×7 co nam daje 28 m².

Kolejna ciekawostka matematyczna to ułamki. Ułamki również niekiedy pokrywają się z procentami. Ale do czego potrzebne nam jest jedno i drugie? Do wyliczenia określonych części czegoś. Procent to jest setna część czegoś. Wyobraźmy sobie ćwierć litra. Niektórym skojarzy się to z wysokoprocentowym napojem alkoholowym. Do tego jednak wrócimy za chwilę. Mamy 1 litr jakiejś substancji. I wyobraźmy sobie, że od tego odejmiemy ćwiartkę. W procentach będzie to 25 %, w formie ułamkowej 0,25 czyli ¼. W ten sposób zostanie nam 0,75 l ponieważ od 1 l odejmiemy 0,25 l. A jeśli mowa o napojach alkoholowych – wódka ma przeważnie 40 % alkoholu. Przeliczając na ułamki dziesiętne jest to 0,4 czyli. Oznacza to, że na 100 ml substancji 40 ml to alkohol.

Osobna sprawa, o której warto pamiętać to nawiasy. Najpierw liczymy to, co jest w nawiasach. Ma to znaczenie przy bardzie skomplikowanych obliczeniach. Chcemy obliczyć wypłatę plus premię wyliczaną procentowo od czegoś. Czyli 1450 + (70% * 1000). Będzie to 2150. Wprawdzie tutaj sprawa jest prosta, bo mnożenie jest pierwsze, ale o tym również trzeba pamiętać.

Znajomość matematyki w stopniu podstawowym z pewnością pomoże nam w życiu.

Leave a Comment