Jak to jest, że niektórzy ludzie mają nadzwyczajne zdolności do opanowywania wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych a innym z kolei o wiele łatwiej przychodzi nauka przedmiotów typowo humanistycznych. Bez względu na inteligencję i ciężką pracę, którą jest nauka, do lepszego poznania tych albo innych przedmiotów potrzebny jest właśnie odpowiedni rodzaj umysłu. Nauki matematyczne, które uznawane są za przedmioty ścisłe wymagają właśnie typowo ścisłego umysłu. Matematyki nie trzeba uczyć się na pamięć i nie trzeba o niej opowiadać. Ale trzeba zrozumieć ją od podstaw aż po najtrudniejsze z możliwych umiejętności. W nauce matematyki nie trzeba nawet zapamiętywać wzorów czy określonych działań. Te zawsze można mieć gdzieś zanotowane i w razie konieczności spojrzeć na swoje ściągi. Można też podpierać się specjalnymi podręcznikami, w których zamieszczone są wszystkie najważniejsze wzory matematyczne. Nie mniej jednak nawet najlepszy podręcznik z wzorami nie pomoże w niczym, jeśli nie będziemy wiedzieli jak i do czego można je wykorzystać. Tym czasem to właśnie wiedza i zrozumienie wszystkich zagadnień i matematycznych praw umożliwia płynne i perfekcyjne posługiwanie się matematycznymi wzorami. Te są tylko narzędziem w rękach matematyka, który używa ich do obliczeń wykorzystując swoją wiedzę.
Zrozumienie matematyki, jako czystej teorii może nie być trudnie. Nie mniej jednak wykorzystywanie jej w praktyce na pewno nie będzie łatwym zadaniem dla humanisty. Umysły ścisłe, które świetnie radzą sobie z matematyką, fizyką czy chemią bardzo często zupełnie nie nadają się do tego, żeby pięknie recytować wiersze czy mówić kwiecistą polszczyzną o literaturze czy konkretnych lekturach. Od wielu lat nauczyciele i pedagodzy zastanawiają się nad tym, co zrobić, żeby jak najszybciej poznać się na uczniu, do jakiego rodzaju grupy należy. Teoretycznie jest to proste, ale to, że dziecko w szkole podstawowej uwielbia matematykę wcale nie oznacza, że nie będzie studiować potem dziennikarstwa czy politologii. Jeśli zaś chodzi o samą matematykę, jako naukę praktyczną, to trzeba wiedzieć, że składa się ona przynajmniej z kilkudziesięciu różnych podkategorii czy dziedzin. Matematykę wykorzystuje się w praktyce w wielu innych przedmiotach naukowych, które same w sobie nie mają nic wspólnego z matematyką. Na przykład w politologii możemy spotkać się z matematyką w teorii głosowań. Co ważne, matematyka z samej definicji ma służyć temu, żeby udowadniać założone twierdzenia i obalać albo potwierdzać postawione tezy. Ale to zawsze będzie nauka ścisła dedykowana dla tych, których umysły kochają liczby i wzory a także twierdzenia i matematyczne działania tutaj.
Zrozumienie matematyki oraz wszelkich zachodzących w niej praw oraz obliczeń to naprawdę ciężkie wyzwanie. Dlatego właśnie na studia nauk ścisłych nigdy nie zdecydują się typowi humaniści z tak zwanym lekkim piórem. A najwięksi szkolni bajkopisarze i miłośnicy historii czy geografii nie będą odczuwali zbyt wielkiej radości z uczenia się matematyki czy fizyki. Zasadniczo, każdy przedmiot, który można oprzeć na liczbach i równaniach jest związany bezpośrednio z matematyką. Warto zatem, aby młodzież na różnych etapach edukacji dokładnie obserwowała, czy lepiej uczy im się czegoś, co można wykuć na pamięć i opowiedzieć czy matematyki, którą trzeba całą zrozumieć i objąć rozumem. Wielu pewnie powie, że matematyka to nic trudnego, podobnie jak przedmioty humanistyczne. Prawda jest jednak taka, że albo mamy umysł ścisły albo humanistyczny, a w tym przypadku pod względem nauki idealne połączenie niestety, ale nie funkcjonuje. Jeśli więc lubimy matematykę i z łatwością się jej uczymy to oznacza właśnie, że mamy umysł ścisły. W matematyce najpiękniejsze jest właśnie to, że nie przydadzą się wcale nawet wszystkie wzory wykute i wyuczone na pamięć. No bo co z tego, że będziemy znać setki różnych wzorów skoro nie będziemy wiedzieli, jak je wykorzystać. Ale pojęcie tego wszystkiego co się wiąże z wykorzystaniem wzorów w praktyce to jest właśnie to, do czego dąży każdy umysł ścisły zafascynowany matematyką.