Co wziąć ze sobą na egzamin maturalny?

retro-926250_1280Chyba dla każdego egzamin maturalny to naprawdę wielki stres. Są osoby, które z powodu tego wielkiego dnia mają kłopoty ze snem i są ciągle mocno zdenerwowane. Nie da się ukryć, że egzamin dojrzałości to wielkie przeżycie. Jeśli ktoś ma dość wątłą konstrukcję psychiczną, to może to na niego wpłynąć negatywnie. Na pewno trzeba sobie jednak umieć poradzić z tą sytuacją, ponieważ w innym przypadku wyniki egzaminów maturalnych mogą nie być tak okazałe, jak się ktoś tego mógł spodziewać. Uczniowie na ogół przyznają jednak, że najtrudniejszy jest ten pierwszy egzamin maturalny. Jest to próba z języka polskiego na poziomie podstawowym, dlatego to właśnie przed tym testem większość osób odczuwa największy stres. Potem generalnie on opada, ale nazajutrz jest przecież egzamin z matematyki, która dla wielu osób jest naprawdę niezwykle trudną dziedziną. W przypadku języka polskiego lista rzeczy, które trzeba zabrać na egzamin jest niedługa. Co jednak trzeba wziąć ze sobą na egzamin z matematyki? Postanowiliśmy skupić się na dwóch kategoriach rzeczy. Pierwszą z nich są rzeczy, które pomogą nam na egzaminie. Druga to taki zestaw, który powinien przydać się przed egzaminem i po jego zakończeniu.

Na początek skupimy się na pierwszej grupie. Według aktualnych rozporządzeń uczniowie mogą mieć ze sobą zegarek. Musi on być jednak prostej konstrukcji. Nie może być w nim funkcji, które pozwalałyby obliczać skomplikowane wzory. Zegarek na egzaminie na pewno może się przydać, bo wystarczy tylko jedno spojrzenie i już wiemy, ile jeszcze pozostało nam czasu do końca. Poza tym uczniowie mogą wziąć ze sobą kalkulator prosty – a nawet muszą! To urządzenie też nie może mieć wyszukanych funkcji do obliczania bardziej skomplikowanych zagadnień. Bez kalkulatora prostego na maturę z matematyki nawet jednak nie ma się co ruszać, ponieważ pozwoli on na obliczenie wielu zadań. Nie można też zapomnieć o cyrklu i linijce. Na maturze mogą bowiem pojawić się zagadnienia, w których będzie trzeba narysować daną figurę. Oczywiście trzeba pamiętać, aby właściwe rysunki robić długopisem, a nie ołówkiem. Tutaj dochodzimy do także bardzo ważnego elementu. To oczywiście długopis. Najlepiej wziąć ze sobą co najmniej kilka długopisów z czarnym wkładem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na maturze nic nam nie przeszkodzi w szybkim rozwiązywaniu zadań. Warto mieć kilka długopisów zapasowych na wypadek awarii jednego z nich, lub nawet kilku.

Niektórzy biorą też na egzamin maturalny jakiś swój talizman. Oczywiście trzeba jednak uzgodnić z przewodniczącym komisji czy słonik lub inna figurka będzie mogła zostać postawiona na stole. To rzeczy które przydadzą nam się podczas egzaminu. A poza nim co warto mieć? Niewątpliwie trzeba mieć dowód tożsamości. Tylko dzięki niemu będzie możliwe samo przystąpienie do egzaminu. Oczywiście warto też mieć wodę do picia i jakąś bułkę do zjedzenia. Czasami może nas dopaść nagły głód, a niedobrze byłoby, gdybyśmy na maturze bardziej myśleli o pustym żołądku, niż o samym rozwiązywaniu zadań.

Leave a Comment