Liczby całkowite nie do końca każdemu znane

Człowiek rozumny – homo sapiens, niby nie powinien mieć problemów z przekazaniem swoich myśli, swojej wiedzy czy skojarzeń. Nie powinien też mieć problemów z konstruowaniem własnych definicji danego pojęcia bazując na posiadanej wiedzy, a jednak w rzeczywistości bywa zupełnie różnie i często poproszeni o podanie definicji jakiegoś pojęcia, odczuwamy zupełną pustkę w głowie.

Matematyka każdemu z nas kojarzy się przed wszystkim z liczbami i gdy zostaniemy zapytani o skojarzenie z matematyką od razu odpowiadamy – liczby. I słusznie. Ale jest to bardzo, ale to naprawdę bardzo ogólne skojarzenie. Warto wówczas byłoby dodać, że matematyka to owszem liczby, ale liczby dziesiętne czy liczby całkowite i inne.

Aby poznać i potrafić rozróżniać czy wskazywać liczby całkowite, trzeba najpierw poznać inne liczby. Przede wszystkim należy zacząć od liczb naturalnych, które są powszechnie używane do liczenia i ustalania wszelkiej kolejności. Ciekawostką związaną z liczbami naturalnymi jest fakt, że tych liczb jest nieskończenie wiele.

Dążąc jednak w dalszym ciągu do celu, należy zaznaczyć, że aby zdefiniować liczby całkowite powinniśmy znać oprócz liczb naturalnych ich ujemne odpowiedniki. O czy mowa? Liczbą naturalną jest bez wątpienia liczba 5, a jej ujemnym odpowiednikiem liczba minus 5 (-5), czyli innymi słowy ta sama liczba tylko poprzedzona ujemnym znakiem.

Mając już taką podstawową a zarazem minimalną wiedzę możemy spróbować zdefiniować liczby całkowite. I tak liczby całkowite to wszystkie liczby naturalne z ich ujemnymi odpowiednikami oraz cyfra zero.

Liczby całkowite możemy dzielić na zbiory dodatnie i ujemne oznaczane dużą literą Z i w zależności od rodzaju zbiory ze znakiem + w przypadku zbioru dodatnich liczb całkowitych lub ze znakiem – w przypadku zbioru ujemnego. Jeśli jednak zapiszemy samą literkę Z oznaczać będzie, że chodzi nam o ogólny zbiór liczb całkowitych, czyli zarówno dodatni jak i ujemny.

Często sama nazwa bywa przerażająca i uczniowie – ba! Także dorośli, nie wiedzą o co chodzi i z czym mają do czynienia, ale dzieje się tak tylko dlatego, że nie znają podstawowych definicji matematycznych.

Gdyby znali definicję liczby całkowitej i wiedzieli, które liczby są liczbami naturalnymi to z pewnością samo pojęcie liczb całkowitych nie wzbudzałoby w nich przerażenia i poczucia zupełnej niewiedzy. Dlatego tak ważne jest poznanie podstawowych pojęć oraz definicji, aby sprawnie poruszać się w danej tematyce.

Zazwyczaj mówimy liczby czy też cyfry, ale warto poszerzyć swoją wiedzę i ją utrwalać nawet w codziennej rozmowie, używając pełnych i prawidłowych nazw liczb.

Praktycznie rzecz biorąc liczby całkowite czy też liczby naturalne znane nam są od momentu, kiedy to nauczyliśmy się liczyć, odliczać, rozpoznawać poszczególne cyfry. Zatem każdy z nas je zna, jednak niekoniecznie zdaje sobie sprawę z tego, jak brzmi ich fachowa, przedmiotowa, matematyczna nazwa.

Jeśli masz braki w tym zakresie – nie czekaj! Uzupełnij swoją wiedzę, zanim Twoje dziecko zaskoczy Cię podstawowym pytaniem, na które nie będziesz znał odpowiedzi.

Comments are closed.