Matematyka na studiach

learn-1044076_1280Matematyka zawsze była obecna w naszym życiu od najmłodszych lat. Kończąc podstawówkę warto się zastanowić, czy nasze dziecko jest uzdolnione matematycznie. Zaczynając gimnazjum żyjemy ze świadomością, że nasze dziecko po raz pierwszy będzie musiało zdecydować jak sobą pokierować. Dobre podstawy w gimnazjum potem w szkole średniej dają nam sukces na studiach, gdzie matematyki może być całkiem sporo. Wybierając uczelnie techniczną musimy się z tym pogodzić, że matematyka będzie obecna w życiu studenta przez całe studia.
Decydując się na studiowanie matematyki powinniśmy wiedzieć tak naprawdę czy sobie poradzimy. Złe decyzje rzutują na życiu studenta chociażby dlatego, że źle ocenił swoje kompetencje matematyczne. Na mechanice wcale nie jest lepiej, matematykę trzeba znać. Tak samo tyczy się Informatyki, gdzie matematyka prawdopodobnie kończy się po pierwszym roku studiów, ale logiczne myślenie przydaje nam się aż do ich ukończenia. Nie można myśleć pod tym kątem, że skończy się matematyka to skończy się cierpienie.
Matematyka na studiach to nie tylko równania liniowe, ale chociażby całki i pochodne, które student powinien znać a co najważniejsze powinien się ich nauczyć. Co z zastosowaniem całek w życiu codziennym? Z pewnością programiści będą bogatsi o takie właśnie doświadczenia z tego względu, że cały czas będą używać obliczeń matematycznych używając poszczególnych wzorów matematycznych. Matematyka z czasem stanie się w jego życiu przywilejem, ułatwi mu pracę z programem i będzie w tym przypadku gwarantem sukcesu.
Z pewnością jedną z lepszych rzeczy jaką uczą na studiach technicznych są operacje na macierzach. Czy macierze nie przypominają Wam tablic z języku programowania? Dokładnie tak! Macierze tak samo jak tablice bazują na na takich samych rozmiarach. Tablice jak i macierze mogą być kwadratowe jak również prostokątne. Najlepszą rzeczą, jaką wprowadzili w matematyce na studiach technicznych są z pewnością macierze. Nie tylko uczą jak obliczyć wyznacznik macierzy chociażby 10×10 ale także uczy logiki w tym przypadku. Szukamy najszybszego sposobu, aby obliczyć wyznacznik takiej macierzy.
Kolejną dobrą rzeczą, jaką spotykamy na studiach są liczby zespolone. Może nie dożyjemy takiego dnia, kiedy po prostu użyjemy ich w codziennym życiu. W przypadku ludzi związanych z kierunkami ścisłymi można to osiągnąć. Liczby zespolone z pewnością są działem, który powinien znać każdy kto miał do czynienia z algebrą liniową. Matematyka na studiach bywa czasami ciężka i żeby ją zrozumieć trzeba poświęcić kilka dodatkowych godzin na zrozumienie oraz tyle samo na ćwiczenia. Bywa, że to zaczniemy ją rozumieć przed samym egzaminem, ale to wydaje się być optymistyczną wersją. Pesymistyczna jest taka, że wiele osób ze studiów rezygnuje przez matematykę.
Warto jeszcze wspomnieć o Logice, którą w większości uczelni przenieśli na pierwszy semestr. Logika jest podstawą jeśli chodzi o rozumienie poszczególnych dziedzin nauki. Jednak ten przedmiot nie znajdziemy na wszystkich kierunkach. Logika jest głównie nastawiona na Informatykę.

Leave a Comment