Dlaczego matematyka jest najlepszym przedmiotem w szkole?

mathematics-80449_1280W szkole uczymy się dużej ilości przedmiotów. Są wśród nich takie, na które zazwyczaj bardzo chętnie uczęszczamy i ani nam w głowach wagarowanie. Jednym z nich jest wychowanie fizyczne czy informatyka, chociaż w ostatnim czasie też się to zmienia – szczególnie w przypadku tych pierwszych zajęć. Niestety, większość przedmiotów nie przypada wszystkim do gustu. Chyba każdy zgodzi się z opinią, że wiele osób naprawdę nie lubi matematyki. Są też tacy uczniowie, którzy po prostu jej nie cierpią. Z tego powodu zrywają się z tych lekcji i robią dosłownie wszystko, aby nie musieć męczyć się na tym przedmiocie. Sprawdziany czy nawet zwykłe kartkówki są dla nich drogą przez mękę. Z czego to wynika? Z dużej ilości czynników. Przede wszystkim, wielu uczniów nie lubi matematyki, ponieważ jej po prostu … nie rozumie. Zresztą, sami pomyślcie. Gdybyście udali się do Chin nie znając obowiązującego tam języka, to każda sytuacja byłaby dla Was stresująca. Dla wielu osób lekcje matematyki to takie obrazki, które naprawdę bardzo ciężko zrozumieć i dlatego nie lubią tego przedmiotu. Naszym jednak zdaniem, matematyka to najlepsze, z czym można mieć do czynienia w szkole. Dlaczego uważamy właśnie tak?
Wato podkreślić, że matematyka to przedmiot, którego nie trzeba się uczyć na pamięć. Co więcej – tego absolutnie nie można robić! To chyba bardzo miła odmiana od, na przykład, historii. Na tym przedmiocie jest mnóstwo dat, a kiedy trzeba je wszystkie wykuć nierzadko pojawia się ból głowy. Zdecydowana większość przedmiotów szkolnych opiera się na uczeniu regułek, których większość i tak potem nie pamięta. Jest to tak zwana zasada ZZZ – zapamiętać, zdać, zapomnieć. Ucząc się innych przedmiotów na pamięć musimy bardzo wytężać swój umysł, aby znaleźć w nim jeszcze jedną wolną szufladkę na nowe informacje. Jest to o tyle trudno zrobić, ponieważ wiemy, iż zdecydowana większość informacji nam się w ogóle nie przyda. Z matematyką jest inaczej. Tutaj sporo rzeczy ma przełożenie na późniejsze życie. Jeśli uczysz się pewnych kwestii z biologii, na przykład, z czego zbudowana jest tkanka, to szybko zapomnisz wykutą regułkę. Chyba, że pójdziesz na studia medyczne, ale to kompletnie inny przypadek. Z matematyką jest znacznie lepiej, ponieważ wiele informacji nam się przydaje i chyba łatwiej znaleźć motywację, aby je przyswoić – sprawdź.
Przede wszystkim, aby nauczyć się matematyki trzeba ją zrozumieć. Nie trzeba wkuwać regułek – chyba, że kilka najważniejszych wzorów. Wiele osób uwielbia ten przedmiot, ponieważ w końcu może odetchnąć od bezsensownego uczenia się nowych zagadnień na pamięć. Tutaj można pomyśleć i krok po kroku dojść do oczywistych wniosków. Warto też dodać, że matematyka jest naszym zdaniem najlepszym przedmiotem także z innego powodu. Po prostu, pozwala znakomicie rozwijać szare komórki. Systematyczne rozwiązywanie zadań poszerza nasze możliwości i sprawia, że na wiele aspektów patrzymy pod różnymi kątami. Przebywanie na lekcjach matematyki – przynajmniej dla nas – to była przyjemność. Mogliśmy odetchnąć od wkuwania regułek i uczenia się rzeczy, które w 99% w ogóle nie przydadzą nam się w życiu. Mamy nadzieję, że nasz pogląd podziela bardzo dużo osób.

Leave a Comment