Arkusze maturalne do ćwiczeń i powtórki

Matura jako egzamin dojrzałości wiąże się dla zdecydowanej większości uczniów z ogromnym stresem, nieprzespanymi nocami a często nawet wręcz koszmarami w śnie. Wielu uczniów mimo naprawdę obszernej wiedzy z danego przedmiotu nie zdaje tego ważnego w życiu egzaminu z powodu stresu, który zupełnie blokuje ich myślenie podczas egzaminu.

Jak się zatem nie dać nerwom i pokonać stres? Przede wszystkim warto już np. w pierwszej lub drugiej klasie szkoły średniej poznać arkusze maturalne. Trzeba poznać ich strukturę, budowę i na spokojnie przejrzeć ich budowę oraz poszczególne części.

Kiedy arkusze maturalne, a właściwie ich konstrukcja będzie uczniom znajoma, należy zacząć je rozwiązywać. Tylko trening czyni mistrza. Im więcej przykładowych zadań maturalnych rozwiążemy, tym łatwiej będzie nam na właściwym egzaminie.

Rozwiązując arkusze maturalne należy przeznaczyć na nie odpowiednią ilość czasu, tzn. taki czas jaki będziemy mieli na maturze. Dzięki temu wypracujemy sobie pewne ograniczenia czasowe i systematykę pracy.

Często przykładowe arkusze maturalne są rozwiązywane na lekcjach wraz z nauczyciele, który ewentualnie pomoże, wytłumaczy, rozwieje nasze wątpliwości i odpowie na nurtujące nas pytania. Jednak ich ilość nie jest wystarczająca.

Uczniowie sami muszą w domu ćwiczyć i rozwiązywać inne przykładowe arkusze maturalne, które dostępne są zarówno na różnych stronach internetowych. Można także kupić sobie w księgarni specjalne książki dla maturzystów, które zawierają arkusze maturalne z każdego przedmiotu.

Można także ściągnąć sobie przykładowe arkusze z lat poprzednich i samodzielnie je rozwiązać, sprawdzając przez to swoją dotychczasową wiedzę. Przy ich pomocy można przygotowywać się zarówno do egzaminu dojrzałości ale również do zajęć z danego przedmiotu.

Im więcej arkuszy z przykładowymi zadaniami maturalnymi rozwiążemy, tym lepiej dla nas. Ci, którzy naprawdę intensywnie ćwiczą i mają styczność z różnymi arkuszami przyznają, że większość zadań się powtarza i dzięki temu, że sami dotarli do różnego rodzaju zadań i ćwiczeń bez stresu przebrnęli przez maturę, która zakończyła się dla nich wynikiem pozytywnym.

Maturzyści z reguły pobierają dodatkowe, prywatne lekcje z przedmiotów, które będą zdawać na maturze. Najczęściej na tych lekcjach również rozwiązują najróżniejsze arkusze maturalne, a prowadzący korepetycje dokładnie omawia i tłumaczy sposób rozwiązania danego zadania.

Niestety największą bolączką maturzystów jest umiejętność prawidłowego i dokładnego rozpisywania zadań przez co zyskują punkty, które w efekcie są sumowane i przeliczane na procenty, dające ostateczny wynik egzaminu dojrzałości z każdego przedmiotu z osobna.

Niektórzy chcąc przeskoczyć pewne etapy, wykonując obliczenia w pamięci – nie rozpisując zadań, myśląc, że jest to na tyle łatwe, że można to pominąć i obliczyć w pamięci, tracą na tym mimo iż ostateczny wynik zadania jest poprawny. Po prostu tracą punkty na podstawach, które wykonali w swojej głowie, a nie zapisali tych obliczeń w arkuszu.

Comments are closed.